مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

یهودیان ایران(بخش اول)


سابقه ی حضور یهودیان در ایران به حدود  ۲۷۰۰ سال پیش برمی گردد و بسیاری از اماکن مقدس و تاریخی آنها در این کشور قرار دارند که آرامگاه انبیای قوم یهود مانند حضرت دانیال نبی در شوش، استر و مردخای در همدان و حضرت حبقوق نبی در تویسرکان از این جمله ‏اند. نیز آرامگاه‏ های چندین تن از علمای برجسته یهودی– هاراو اورشرگاء در یزد و حاخام ملا مشه هلوی (Moshe-Ha-Lavi) » در کاشان – در ایران قرار داشته و مورد احترام مسلمانان نیز هستند.یهودیان ایران(بخش اول)
با تشکیل مجلس شورای ملی در دوران مشروطیت، اقلیت‏ های دینی از کرسی نمایندگی برخوردار شدند و کلیمیان تا به امروز در همه دوره‏ ها دارای نماینده بوده ‏اند.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلس خبرگان قانون اساسی نیز نماینده کلیمیان ایران حضور فعال داشت. کلیمیان طبق قانون اساسی دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند. فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و شرعی جامعه کلیمی حول سه محور مرجع دینی کلیمیان، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران متمرکز است. هرگونه اعلام موضع یا پیگیری مسائل حقوقی ، سیاسی و اجتماعی جامعه کلیمی از طریق نهادهای مذکور صورت می‌گیرد.
هم ‏اکنون این جامعه دارای کنیسا (کنیسه)‏های متعدد، مدارس خاص، مجتمع ‏های فرهنگی ورزشی، سازمان‏ های جوانان، دانشجویان و بانوان، سرای سالمندان، کتابخانه مرکزی، تالار اجتماعات و فروشگاه‏ های مواد گوشتی ذبح شده طبق شرع یهود در مناطق و شهرهای یهودی ‏نشین مختلف می باشد.
اطلاع ‏رسانی و نشر آثار فرهنگ یهودی به صورت کتب و نشریات متعدد با افت و خیز، همواره جریان داشته و پس از انقلاب علاوه بر بولتن‏ های داخلی دوره‏ ای، نشریه تموز ( تا سال۱۹۸۹=۱۳۶۸) و ماهنامه افق بینا (ارگان انجمن کلیمیان از سال ۱۳۷۸=۱۹۹۹) عهده‏ دار این امر بوده ‏اند.
یهودیان تهران فعالیت های ورزشی خود را در کلوپ ورزشی “گیبور”انجام می دهند.این کلوپ مسئول آموزش رشته های ورزشی و اجرای مسابقات ورزشی میان اقلیت های مذهبی است و اغلب مساعدت و همکاری مربیان یهودی و غیریهودی هم شامل حالش می شود. مرکز زنان یهودی هم با این کلوپ در امور ورزشی زنان همکاری دارد.
کانون خیرخواه از دیگر نهادهای خیریه جامعه کلیمی است که مهمترین فعالیت آن، اداره بیمارستان دکتر سپیر در جنوب شهر تهران است که به ارائه خدمات به کلیه شهروندان ایرانی مشغول است. هزینه اداره این بیمارستان عمدتا توسط خیرین کلیمی تامین می‌شود.
آموزش های مذهبی رسما” تاپایان دوره ی دبیرستان با کتاب های مورد تائیید اداره ی آموزش و پرورش در ساعت های خاصی (به جای آموزش اسلام و قرآن)در مدارس دولتی انجام می گیرد. علاوه بر این جلسات آموزش مذهبی و توضیحاتی راجع به توراه و گاها” تلمود (تلمودتوراه) هر چند وقت یک بار انجام می گیرد. همچنین گروه هایی از جوانان در کنیسه های تهران و اقصی نقاط ایران گفتمان های دینی برگزار می کنند.
کلیمیان تهران مدارس متعددی از گذشته احداث و بهره برداری نموده‌اند که در سال های اخیر به علت کاهش جمعیت و نیز پراکندگی دانش‌آموزان کلیمی در سایر مدارس عام و دولتی، تعدادی از این مدارس در اختیار آموزش و پرورش و دانش آموزان مسلمان قرار گرفته‌اند. هم اکنون ۵ مدرسه ویزه ی یهودیان در تهران مشغول فعالیتند
کمیته ی فرهنگی
از وظایف عمده ی کمیته ی فرهنگی پاسخگویی به محققان مسلمان است که از جوانب مختلف یهودیت و فرهنگ آن سوال می کنند به علاوه این کمیته مسولیت ویرایش و ارزیابی چندین کتاب و مقاله ی فرهنگی و ادبی در رابطه با مذهب یهود را عهده دار بوده و همچنین نمایندگانی از این نهاد در جلسه ی دفاعیه “رسالات و مقالات” رسما”دعوت به حضور می شوند
خوشبختانه کمیته ی فرهنگی به عنوان یک نهاد رسمی دیدگاه هایی را در محافل علمی و ادبی کشور منعکس می کند.به گونه ای که تقریبا در همه ی جلسات سمینارها و انبوه برنامه هایی که برای ادیان توحیدی برگزار می شود نمایندگان فرهنگی و مذهبی از طرف انجمن کلیمیان در آنها شرکت می کنند.
علاوه بر این با موافقت دانشگاه های تهران در هر ترم تحصیلی جلساتی راجع به مذهب یهود برگزار می شود که در آن کارشناسی از طرف کمیته ی فرهنگی حضور یافته و دانشجویان هم فعالانه در این جلسات شرکت می کنند.
انتشارات بخش دیگری از فعالیت های کمیته ی فرهنگی است. صیدور “تفیلت یشاریم”
(کتاب نماز) همراه با ترجمه ی فارسی از قسمت های مهم صیدور اخیرا ویرایش و ارائه گشته .
مطبوعات و نشریات طبقه بندی شده ی این کمیته در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شرکت یافته که بسیاری از مشتریان آن مسلمانان ایرانی هستند. (ادامه دارد)نخستین فردی باشید که دیدگاه خود را بیان میکند!

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: