مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

چگونه انعطاف پذیر شویم

هیچکس نیست که در زندگی اش با هیچ مانع و مشکلی روبه رو نشده باشد. بیشتر آدم ها در این شرایط حس می کنند که انگار زندگی شان به بن بست رسیده. اما این موضوع در زندگی همه ما یک موضوع قابل پیش بینی و انتظار است و درست در همین لحظه هاست که تفاوت بین آدم ها مشخص می شود. بعضی ها مثل یک کش که حسابی کشیده شده باشد سریعا به زندگی عادی برمی گردند و بعضی دیگر کاملا خود را می بازند و درگیر مشکلات حاشیه ای می شوند. فکر می کنید قابلیت بازگشت به حالت عادی در چه افرادی وجود دارد؟ آنهایی که قادرند بعد از رویارویی با مشکل و مانع دوباره با سرعت زیاد به حالت عادی برگشته و به راه حل هایی دیگر دست پیدا کنند به نوعی از نظر فکری و روحی انعطاف پذیری خوبی دارند و در شرایطی مثل از دست دادن شغل، بیماری و یا مرگ عزیزان با سرعتی زیاد کنترل زندگی خود را به دست می آورند.
در مقابل، افرادی که انعطاف پذیری کمی دارند ممکن است خودشان در مشکل گم شوند، احساس کنند قربانی هستند، برای همیشه درگیر آن شوند و حتی به مکانیسم های تطابقی نادرست مثل سوءمصرف موادمخدر رو بیاورند. این گروه آدم ها استعداد زیادی برای ابتلا به مشکلات روانی دارند. انعطاف پذیری ضرورتا خود مشکل را برطرف نمی کند اما به فرد این توانایی را می دهد تا مشکلات را پشت سر بگذارد، لذتی را در زندگی (حتی در شرایط سخت) پیدا کند و عوامل تنش زای بعدی را بهتر تحت کنترل درآورد. اگر شما فکر می کنید انعطاف پذیری کافی ندارید می توانید با تلاش و کسب مهارت هایی این قابلیت را در خود افزایش دهید.
انعطاف پذیری عاطفی و جسمی تا حدی یک موضوع ذاتی است. بعضی افراد در شرایط تغییر و هیجان کمتر ناراحت می شوند. این موضوع حتی در نوزادی هم قابل تشخیص است. انعطاف پذیری تا حدی هم به بعضی عوامل که تحت کنترل فرد نیستند مرتبط است مثل سن، جنس و میزان مواجهه با آسیب. اما انعطاف پذیری در تمام آدم ها با تلاش و کوشش قابل دستیابی است.

آنها چه خصوصیاتی دارند؟
افراد با انعطاف پذیری بالا خصوصیاتی دارند که باید به آن توجه بیشتری کنید تا بتوانید آنها را کسب کرده و در خود پرورش دهید:

• هوشیاری عاطفی و روانی:
آنها احساسات خود را می شناسند و دلیل بروز هر نوع احساس مثبت یا منفی را می دانند.

• صبر و شکیبایی:
چه روی اهدافی خارجی و چه در مورد راهکارهای تطابقی در درون خود کار می کنند، روی کار خود متمرکزند، آگاه اند، به مسیر و فرآیند آن اعتماد داشته و از تلاش خود دست برنمی دارند.

• کنترل درونی:
آنها بر این باروند که خودشان بیشتر از عوامل بیرونی، کنترل زندگی خود را در دست دارند.

• خوش بینی:
در اکثر شرایط، جوانب مثبت را می بینند و بر قدرت خود اعتقاد دارند.

• حمایت:
با وجود آنکه به قدرت فردی خود اعتماد دارند اما ارزش شبکه اجتماعی را می شناسند و اطراف شان مملو از دوستان و بستگانی حمایت گر است.

• شوخ طبعی:
حتی در شرایط مشکل زندگی می توانند بخندند و موضوعی خنده دار پیدا کنند.

• دیدگاه:
قادرند از اشتباهات شان درس بگیرند (نه فقط آنها را انکار کنند)، موانع را به صورت چالش می بینند و اجازه می دهند مصیبت و مشکل موردنظر آنها را قوی تر کند. زندگی آنها معنی دار است و خودشان را قربانی محسوب نمی کنند.
• تمایلات معنوی:
ارتباط با جوانب معنوی باعث افزایش انعطاف پذیری روانی می شود؛ به خصوص اگر این باور و ارتباط، درونی و قوی باشد.

زود دست به کار شوید
هرچه زودتر این قابلیت را در خود تقویت کنید، بیشتر از زندگی لذت می برید، پس معطل نکنید. به این راهکارها توجه کنید:

• باورهایتان را مثبت تر کنید:
تحقیقات نشان می دهد اعتماد به نفس در تطابق با استرس و بازتوانی از وقایع سخت نقش مهمی ایفا می کند. قدرت، توانایی و موفقیت های خود را به یاد آورید. اگر روی توانایی خود اعتماد بیشتری پیدا کنید، در پاسخ و غلبه بر بحران قدرتمندتر وارد عمل شده و انعطاف پذیری را در آینده هم افزایش می دهید.
• بامعناتر زندگی کنید:
خانم کانداس لایت نر بعد از اینکه دختر ۱۳ ساله اش توسط یک راننده مست در تصادف کشته شد موسسه مادران علیه رانندگان مست را تاسیس کرد. او تمام انرژی اش را روی اطلاع رسانی مدام در مورد این نوع رانندگان گذاشت. او می گوید: «در روز مرگ دخترم به خودم قول دادم علیه این قاتل خاموش می جنگم و سال های بعد را برای مردم کم خطرتر می کنم.» در اصل با مواجهه با بحران و یا حادثه بد، یافتن هدف و منظور، نقش مهمی در بازتوانی ایفا می کند. هر کس به نوعی این کار را انجام می دهد. شرکت در اجتماعات و فعالیت های مثبت، تقویت ابعاد معنوی و مشارکت در فعالیت هایی که برایتان با معنی است.نخستین فردی باشید که دیدگاه خود را بیان میکند!

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: