مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

روش هشانا، حلول سال ۵۷۷۲ عبری مبارک باد

בס”ד
לשנה טובה תכתבו ותחתמו

شادی و غم در زندگی انسان توأمند ولی هیچ گاه نمی توان ارتباط و پیوستگی این دو را مانند روز آغاز سال جدید حس کرد. سال گذشته با تمام ناراحتی و مشکلات آن سپری می شود و سال نو با تمام امیدها و آرزوها فرا می رسد. بدیهی است که انسان اندیشمند فرا رسیدن سال جدید را غنیمت می شمرد و درباره ارزش زندگی، هدف و معنای آن و مسیر درست برای رسیدن به مقصد نهایی به تفکر و تفحص می پردازد.
برای ایجاد انگیزه بیشتر برای چنین تفکر و جستجویی در یهودیت از یک ماه قبل از فرا رسیدن سال نو، ایام سلیحوت تعیین گردیده است که انسان گذشته از استغفار و توبه به اعمال و رفتار خود بهتر بیندیشد و هدف خود را بهتر بشناسد.
بدین سبب است که آغاز سال جدید یهودی با جشن و سرور و پای کوبی همراه نیست بلکه پس از سی روز ایام مناجات (ایام سلیحوت) شروع و با ده روز تفکر و توبه پی گرفته می شود.

 

روش هشانا

در این ده روز هر شخص باید ارزش یابی دقیقی از زندگی سال گذشته خویش به عمل آورد و در بهبود کیفیت زندگی خود بکوشد. اگر چه ممکن است شخص از نتیجه این ارزش یابی و وضع زندگی خود ناراضی باشد، چنانچه با ایمان بنگرد به طور قطع به ارزشمند بودن موهبت زندگی، معترف خواهد بود.

«روش هشانا» روزی است موقر و هیبت آور ولی با وجود این یک «عید» است بزرگترین خصوصیت این روز روحیۀ مطمئن انسان است که به جستجوی راهی برای غلبه بر مشکلات زندگی و بهبود آن می پردازد و برای این منظور به خداوند پناه آورده و توکل می نماید.
با این حرکت و امید است که فرد یهودی روزۀ کیپور را بر خود می پذیرد که خداوند با لطف خود در ازای توبه، تلاش و تفکر او، وی را از گناهان بزداید و سالی نکو را برای او تقدیر نماید.
روزهای روش هشانا و کیپور با هیبت آمیخته با احترام، هر یهودی را به سوی کنیسا می کشانند و هر فکری را به سوی پروردگار سوق داده و مشغول می گردانند. این ایام، قادر به ایجاد تحولات بزرگ روحانی و به دنبال آن تاثیرات شگرف دنیوی در هر فرد یهودی هستند و چه بسا افرادی توانسته اند در چنین روزهایی،پایه های زندگی جاویدان را برای خود بنا نهند.

 

دکتر یونس حمامی لاله زار

 

 یک دیدگاه نوشته شده است!

نظر بدهید!
  1. حسین طوافی می‌گه:

    با درود بر شما دکتر پایاب و دوستان شما در سایتی که همین امروز با آن اشنا شدم . من به شدت به مطالعه ی ادیان علاقه مندم . اما اصولن اطلاعات کمی در خصوص یهودیان ایران موجود است و من به شخصی جز چند مقاله و یا فصل هایی در این خصوص کتاب تخصصی و مفصلی را نخوانده ام . امیدوارم با معرفی منابعی از این دست به من یاری برسانید . در ضمن به سایت خوب و خواندنی تان باز هم سر خواهم زد . امید وارم که همیشه موفق و پیروز باشید .

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: