مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

عید شاووعوت (שָׁבוּעוֹת)

بشر در صورتی به یک آزادی واقعی و زندگی شرافتمندانه نائل خواهد شد و در شرایطی لیاقت و شایستگی آن آزادی را خواهد داشت که به کلیه فرامین و دستورات الهی با دیده احترام بنگرد.

عید شاووعوت یادگار بزرگترین روز تاریخ زندگی قوم یهود است. در این روز اصول اساسی مذهب یهود به صورت فرمان های ده گانه به نیاکان ما ابلاغ گردید و شعارهای انسان دوستی، عدالت و راستگویی و سایر خصایص انسان متمدن چون پرتو تابناکی راه زندگی قوم یهود را روشنی بخشیده و طریق بهتر زیستن و عدالت را تبلیغ نمود.

بعد از «[intlink id="66" type="post" target="_blank"]پسح[/intlink]» که عید آزادی است، عید شاووعوت روز اعطای تورات بر کوه سینا فرا می رسد.

روزهای «سِفیرا» (شمردن عومر) که از شب دومین روز عید پسح شروع و در شب قبل از عید شاووعوت پایان می یابد، این دو عید بزرگ را به هم مربوط می سازد. دانشمندان یهود گفته اند هنگامی که حضرت موسی به عنوان رهبر قوم از طرف خداوند برگزیده شد و هدایت فرزندان بنی اسرائیل از سرزمین مصر به او محول گردید، به آنها یادآور شد که خداوند وعده داده است که پنجاه روز بعد از خروج از مصر تورات مقدس را به آنها اعطا خواهد نمود. آنها پس از خروج از مصر مشتاقانه و با بی صبری تمام در انتظار وقوع آن واقعه شگرف روز شماری می کردند. برای بنی اسرائیل یک امر مسلم بود که برای نیل به یک زندگی شرافتمندانه و آزادی واقعی و برای اجتناب از هر گونه وسوسه های شیطانی که ممکن است انسان را از طریق تقوی و درستکاری منحرف نماید، جز با توسل به قانون و عدالتی که ساخته و پرداخته خالق زمین و آسمان است راهی نیست. بنابراین چندان عجیب نیست که آنها چنان مشتاقانه در انتظار دریافت تورات که حاوی همه قوانین و دستورات بی همتای آسمانی است روز شماری می کردند.

عید شاووعوت (שָׁבוּעוֹת)

بالاخره سپیده دم روز ششم ماه عبری سیوان سال ۲۴۴۸، (۳۳۲۲ سال پیش)، ناگهان رعد و برق مهیبی فضا را به لرزه درآورد و صدای شوفار (شیپور) که هر لحظه بلندتر و رساتر می شد در میان صخره های عظیم کوه طنین باشکوهی انداخته بود. همه افراد بنی اسرائیل بر خود می لرزیدند. آن گاه دیگر بار سکوت و آرامش بر همه جا مستولی گردید. دیگر صدایی شنیده نمی شد. پرندگان از ترنم باز ایستادند و حتی فرشتگان آسمان از دعا و نیایش ملکوتی خود باز ایستادند. همه کس و همه چیز در سکوت مطلق به سر می برد …
انتظار می کشید … .

 

ناگهان سخنانی آسمانی با قدرتی شگرف از کران تا کران جهان به گوش رسید:

۱٫ من هستم خداوند خالق تو، که تو را از سرزمین مصر و از خانه بردگی بیرون آوردم.
۲٫ تو را معبودان دیگر غیر از من نباشد.
۳٫ نام خداوند خالق خود را به باطل مبر (قسم بیهوده مخور).
۴٫ روز شبات (شنبه) را یاد کن و آن را مقدس بدار.
۵٫ پدر و مادر خود را احترام نما.
۶٫ قتل مکن.
۷٫ زنا مکن.
۸٫ دزدی مکن.
۹٫ شهادت دروغ نده.
۱۰٫ به زن و فرزند و دارایی همنوعت حسد مبر.

 

تمام اصول اعتقادی یهودیت طی اعصار و قرون همواره بر اصول دهگانه و فرمان های خداوند پایه ریزی شده و اگر به دقت به فرمان های دهگانه توجه کنیم، همۀ این فرمان های، جهان شمول و عام است، هیچ نژادی، قوم یا قبیله ای در آن مطرح نیست. توحید ناب و خالص است و هیچ پیرایه قوم گرایانه ای در آن وجود ندارد و خداوند فرمان های خود را برای همه عالمیان و آدمیان صادر کرده است.
بشر در صورتی به یک آزادی واقعی و زندگی شرافتمندانه نائل خواهد شد و در شرایطی لیاقت و شایستگی آن آزادی را خواهد داشت که به کلیه فرمان ها و دستورات الهی که در تورات مقدس نیز تأکید گردیده است با دیده احترام بنگرد. یکی از زیباترین نگرش ها به کلام الهی، آن گونه است که نیاکان ما در مقابل کوه سینا اعلام داشتند و ما نیز تکرار کنیم: נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמַע «نَعَسِه وِ نیشمَع» یعنی اوامر خدا را اجرا می کنیم و بعد به مفهوم و مقصود آن واقف می شویم.

 یک دیدگاه نوشته شده است!

نظر بدهید!
  1. hamed می‌گه:

    درود چرا درطول تاریخ در همه جهان به یهودیان این قدر ظلم شده است

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: