مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

یهودیان گلپایگان

از این که یهودیان از چه زمانی در گلپایگان ساکن بوده اند  اطلاع صحیحی در دست نیست . از شرح مسافرت های خاخام بنیامین بن جناح (به مدت ۹ سال ۱۱۶۴ تا ۱۱۷۳ میلادی) به سرزمین ایران چنین بر می‌آید که قرن دوازدهم در ایران کمتر شهر مهمی وجود داشته که عده ای از یهودیان در آن مسکن نکرده باشند  زیرا برای یهودیان هم مانند مسلمین حتی در امر مسافرت تسهیلاتی از طرف هم‌کیشان خودشان فراهم می شده است (بنیامین بسیاری از شهرهای بزرگ ایران را توصیف کرده است و راجع به همدان نوشته که در این شهر حدود سی هزار یهودی  دارند. وجود مقبره استر و مردخای در محله سابق یهودیان که زیارتگاه آن‌هاست دلیل این مطلب است . در اصفهان هم حدود پانزده هزار و در شیراز یکصد هزار یهودی زندگی می کردند.)

گلپایگان

گلپایگان

جمعیت یهود در گلپایگان را قبل از مهاجرت حدود هشت تا ده هزار نفر حدس می زنند. محله یهودیان در شهر گلپایگان جداگانه و در قسمت جنوبی مسجد جامع و متصل به بازار محله بوده است . یهودیان بیشترشان به مشاغل بزازی و تجارت انواع پارچه و خرید و فروش عتیقه جات و خرمهره و داروهای گیاهی و سنتی و امور پزشکی اشتغال داشتند . برخی از خانواده های فقیر یهودی در تهیه و فروش مشروبات الکلی دست داشتند . بعضی از اطبا معروف یهودی به نامهای حکیم هارون و حکیم رواقی ( میرزا بابای ) علاوه بر مساله طبابت و معالجه مرض  انسان های قانع و با شرفی بودند. در خمین حکیم شعبان که از متخصصان و جراحان معروف چشم بود از نقاط مختلف ایران ارباب رجوع داشت. تعدادی دیگر حکیم یهودی نیز در گلپایگان و خمین و خوانسار وجود داشتند.
تعداد زیادی از یهودیان نیز به امر کشاورزی و دامداری مشغول بودند فرهنگ یهودیان به طور گسترده در شهر گلپایگان ترویج یافته بود بطوری که اغلب آیینهای مذهبی و جشنهای مربوط به این قوم دراین شهر برگزار می‌شد. در حال حاضر هیچ یهودی در گلپایگان زندگی نمی کند اما آثاری از اماکن مسکونی و عبادتگاه‌های آنان که اغلب به صورت مخروبه می‌باشد در گوشه و کنار شهر وجود دارد.۲ دیدگاه نوشته شده است!

نظر بدهید!
  1. f.shokravi می‌گه:

    آیا نام خانوادگی شکروی مربوط به یهودیان خوانسار است ؟

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: