مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

یهودی کیست؟

در تعریف عام، یهودی کسی است که مادرش یهودی باشد یا طبق آموزش های دقیق تحت نظارت مراجع ذیصلاح یهودی به این دین بگرود. حتی اگر فردی پدرش غیریهودی بوده اما مادرش یهودی باشد و آداب و مناسک دین یهود را هم رعایت نکند، این فرد همچنان از نظر آیین یهود یهودی محسوب می شود. حال اگر کسی پدرش یهودی ولی مادرش غیریهودی باشد ولو این که منطبق با قوانین آیین یهود بزرگ شود یهودی محسوب نمی گردد مگر این که بعد از رسیدن به سن بلوغ شرعی مانند یک غیریهودی مراحل گرویدن به دین یهود را طی کند.یهودی کیست
در دین یهود تبلیغ دین مجاز نیست و یک یهودی نمی تواند کسی را مجبور به تغییر مذهب کند. هیچ کس نمی تواند جز به خواست واراده آزاد خود و بر اساس قوانین شرعی یهود به این دین بگرود، چرا که در دین یهود انسانیت، خداپرستی و کسب علم و دانش هدف است و تنها با تغییر دین مسئله ای حل نمی شود.
این قوانین از نخستین روزهای پیدایش دین یهود وجود داشته است و در تورات اشارات بسیاری به “بیگانگانی که در میان شما زندگی می کنند” یا “بیگانگان درستکار” به چشم می خورد. به مجرد این که یک غیریهودی با عبور از مراحل شرعی به دین یهود گروید، هیچ تفاوتی میان او و سایر یهودیان وجود ندارد.
در دین یهود تاکید می شود که برای جلب رضایت پروردگار و رفتن به بهشت حتما نباید یهودی بود بلکه شرط اصلی انسانیت است و زیربنای هر نظام اعتقادی می بایست بر انسانیت و انسان دوستی استوار باشد. دین یهود همچنین برای جان هر انسانی ارزش قایل است و معتقد است که هر کس که در زندگی به همنوعانش یاری رساند خداوند هم او را دوست دارد و چه یهودی باشد یا غیریهودی در عالم باقی پاداش داده خواهد شد.
در وصف مقام انسان در دین یهود باید گفت در عبری کلمۀ آدم (که واژه آدم در عربی از آن گرفته شده) هرگز جمع بسته نمیشود و در تبیین این موضوع فلاسفه یهود می گویند چون ریشۀ همه انسانها از حضرت آدم بوده و هدف نیل به یگانگی و وحدت در جوامع بشری است، از این رو برای نشان دادن این معیار در یهودیت کلمۀ آدم فقط به صورت مفرد نوشته میشود، چرا که تکامل بشری و صلح و صفا تنها از طریق یگانگی و توحید حاصل میشود.
در دین یهود صرف باور به دین خاصی شخص را راهی بهشت یا جهنم نمی کند. از دید یهودیت همۀ انسانها از یک ریشه اند و فلسفۀ خلقت و زندگی بشر در این مسیر گذرا، تکامل و رسیدن به عالم باقی است. در یهودیت هر انسانی از پیامبران گرفته تا فرد عامی میتواند اشتباه کند و هیچ کس مزیتی بر دیگری ندارد وتنها تفاوت در این است که هر چه شخص بیشتر آگاه باشد سطح توقع الهی و اجتماعی نسبت به رفتار او متفاوت است از این رودر یهودیت جزای فردی آگاه نسبت به شخصی عامی در مورد یک خلاف یکسان، به مراتب بیشتر است.
در یهودیت تنها خدا است که کامل وابدی است. پیامبران این خواص الهی را در این دنیا ندارند، اما به خاطر رسالتی که حمل می کنند مورد احترامند. با این حال هیچ یهودی حق ندارد به آنان ودیگر انسانها سجده کرده و آنها را مورد پرستش قرار دهد. روح انسان از آنجا که نزدیک به ذات مقدس الهی است پس از سپری کردن این دنیا وتکامل روحانی میتواند در عالم باقی به ابدیت دست یابد ولی هرگز نباید مورد پرستش قرار گیرد. در اماکن مقدس یهودی نصب هر گونه عکس و مجسمه ممنوع است ویک یهودی نمیتواند در محلی که مجسمه ویا عکس انسان و حیوانات باشد به نیایش ونماز بپردازد.۵ دیدگاه نوشته شده است!

نظر بدهید!
 1. سجاد می‌گه:

  خیلی جالب بود ، وقتی انسان این شباهت ها رو بین ادیان میبینه انکار کردن ذات یگانه و پیامبران الهی واقعا بی معنی میشه ، در دین مبین اسلام هم اجباری در دین نیست (لا اکراه فی الدین) و شخص باید با کسب اطلاعات و دانش قدم در مسیر تدین بگذاره ، همچنین در زمینه احترام به جان دیگران و ارزش اون در قرآن آمده “هر که نفسی را حیات بخشد مانند آن است که همه ی مردم را حیات بخشیده است” (البته به نظر من منظور از نفس تنها جان انسان نیست بلکه منظور هرگونه موجود زنده است) که همونطور که در این مطلب شما اشاره کردید در دین یهود هم بر این نکته تاکید شده.

  بازهم از این مطالب بگذارید . سپاس

 2. رضا ترابی می‌گه:

  خیلی برام جالب بود ، مخصوصا” این قسمتش که میگه:

  در دین یهود تاکید می شود که برای جلب رضایت پروردگار و رفتن به بهشت حتما نباید یهودی بود بلکه شرط اصلی انسانیت است و زیربنای هر نظام اعتقادی می بایست بر انسانیت و انسان دوستی استوار باشد

 3. دانیال صفرپور می‌گه:

  سلام دکتر جان
  ممنون از مطلب خوبت
  من عالم دینی نیستم ولی در حد ناچیز خودم به چند نکته که در دین مبین اسلام هست اشاره می کنم البته نه به عنوان یک مسلمون
  شریعت اسلام تمامی ادیان و پیامبران قبل از خودش رو تایید می کنه و در دیدگاه تشیع تمامی پیامبران معصوم و عاری از گناه هستند ولی هر یک مرتبه ی خاص خودشونو دارند.
  برای مسلمون شدن هم نیازی نیست که پدر و مادر کسی مسلمون باشه یا شخص خاصی بخواد اونو وارد دین کنه یا هر چیز دیگه (البته به سایر ادیان کاری ندارم) بلکه فقط ایمان به خداوند متعال و پیامبر اسلام برای این امر کافیه اون هم یه اعتقاد قلبی (البته به نظر من چون خیلی ها با زبون می گن ولی بویی از اسلام نبرده اند یه اعتقاد قلبی و نه فقط زبونی کافیه).
  یک مسلمون باید تمامی ادیان قبل از خودش رو قبول داشته باشه و یه عبارتی یک مسیحی، یک یهودی، یک مسلمون و … باشه چون تمامی ادیان الهی برای هدایت بشر و رسیدن آن به سعادت و کمال توسط پیامبران بر انسان عرضه شده است ولی این که یک شخص در زمان حاضر پیرو چه مکتبی باشد (با این دید که پایه ی تمامی ادیان یکی است) نیاز به تحقیق و تفحص در آن مکتب دارد و مسلما هر مکتبی که غنای بیش تری داشته باشد می تواند با تکیه بر عقل و درایت انسان را کمال الهی نزدیک تر کند.
  در اسلام هم تکیه بر این است که هر حکمی که منطبق بر عقل باشد قابل پیروی است وگرنه باید به آن شک کرد و به جز پاره ای از تحریفات که شاید وارد هر مکتبی شده باشد ، مکتب اسلام و سیره ی نبوی و ائمه ی اطهار علیهم السلام سرشار از معارفی است که دقت در هر کدام از آن ها می تواند انسان را ساعت ها به فکر فرو برد که این مکتب از چه غنای بالایی برخوردار است .
  منظور من از بیان این مطالب مقایسه ی اسلام با دین یهودیت یا مسیحیت نبود چون من در حدی نیستم که در مورد آن ها بخواهم مقایسه بکنم ولی دوست داشتم در کنار مطلب مفید و ارزشمند شما به این نکات هم اشاره کنم.

  دوست دارم کامنت خودم رو با آیه ای از قرآن کریم خاتمه بدم که خداوند فرموده:
  ” اگر این قرآن را بر کوهی نازل می کردیم قطعا آن را از ترس خدا خاشع و متلاشی می دیدی و این مثل ها را برای مردم می زنیم تا بیندیشند.
  آیه ی ۲۱ سوره ی حشر (۵۹)

  شاد و تندرست باشی

 4. مهران می‌گه:

  سلام،در درجه اول یک یهودی باید هم خد.ا را پرستش کند و هم دل دیگران را با مهربانی جلب کند.
  یهودی از یهودا پسر حضرت یعقوب گرفته شده که به معنای کسی که خد.ا را می پرستد و یهودی هم یعنی پرستنده نام خد.ا…
  امید وارم صلح بین ادیان توحیدی و همه ادیان جهان برقرار شود و ظهور منجی تسریع گردد…(آمن)

 5. نادر جباراف می‌گه:

  متاسفانه در دنیای کنونی تبلیغات دروغین که بر خلاف واقعیت هستند و بر پایه فتنه و آشوب بین مردم جهان استوار است دین یهود را دشمن مردم معرفی میکنند.دینی که شالوده آن بر درستی و صداقت و پاکی و ستایش تنها مبدا عالم خلقت استوار است. دینی که خدمت به انسانها را واجب دانسته و تاریخ بشریت سرشار از شواهدی است که این قوم چگونه در اجرای فرامین الهی و انسانی پیش گام بوده اند.
  فرانبرداری تنها از یگانه مبدا جهان مجاز است و احترام به تمام انسانها از اهم وظایف میباشد.

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: