مشترک شوید و مطالب را به صورت رایگان در ایمیل خود دریافت کنید

یهودیان و کتب مقدس آنها

تلمود و کتاب مقدس یهودیان

یهودیان، بنی اسرائیل یا کلیمیان در لفظ ایرانی، پیروان دین یهود و شریعت ابلاغ شده (تورات) از خداوند به حضرت موسی (در حدود ۳۳۰۰ سال پیش) هستند. پس از درگذشت حضرت موسی، جانشین وی، یهوشوع، بنی اسرائیل را به سرزمین مقدس وارد کرد و تا زمان ویرانی دومین معبد بیت‏ المقدس در اورشلیم (حدود سال ۷۰ میلادی)، ۵۵ تن از انبیای بنی اسرائیل به هدایت و ارشاد پیروان این دین پرداختند.
جمعیت کنونی یهودیان جهان حدود ۱۳ میلیون نفر است که اکثریت آنها به ترتیب در امریکا، اسرائیل، روسیه و کشورهای اروپایی سکونت دارند و جوامع متعددی از یهودیان نیز در سایر کشورها، از جمله ایران حضور دارند.
سابقه حضور یهودیان در ایران به حدود ۲۷۰۰ سال پیش بازمی گردد و بسیاری از اماکن مقدس و تاریخی آنها در این کشور قرار دارند که آرامگاه انبیای بنی اسرائیل مانند حضرت دانیال نبی در شوش، استر و مردخای در همدان و حضرت حبقوق نبی در تویسرکان از این جمله‏ اند. نیز آرامگاه‏ های چندین تن از علمای برجسته ی یهودی – « هاراو اورشرگاء» در یزد و «حاخام ملا مُشه هَلِوی» در کاشان – در ایران قرار داشته و مورد احترام مسلمانان نیز هستند. امروزه جمعیت یهودیان ایران حدود ۲۵ الی ۳۰ هزار نفر برآورد می‌شود که حدود ۱۵۰۰۰ نفر در تهران و مابقی به ترتیب جمعیت در شیراز، اصفهان، کرمانشاه، یزد، کرمان، رفسنجان، بروجرد، سنندج و ارومیه ساکن هستند. علاوه بر این در سایر شهرهای ایران نیز تعدادی خانوار یهودی سکونت دارند.

یهودیان و کتب مقدس آنها
با تشکیل مجلس شورای ملی در دوران مشروطیت، اقلیت‏های دینی از کرسی نمایندگی برخوردار شدند و کلیمیان تا به امروز در همه دوره‏ ها دارای نماینده بوده‏ اند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مجلس خبرگان قانون اساسی نیز نماینده کلیمیان ایران حضور فعال داشت. کلیمیان طبق قانون اساسی دارای یک نماینده در مجلس شورای اسلامی هستند. فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و شرعی جامعه کلیمی حول سه محور مرجع دینی کلیمیان، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران متمرکز است. هرگونه اعلام موضع یا پیگیری مسائل حقوقی ، سیاسی و اجتماعی جامعه کلیمی از طریق نهادهای مذکور صورت می‌گیرد.
هم‏ اکنون این جامعه دارای کنیسا (کنیسه)‏های متعدد، مدارس خاص، مجتمع‏های فرهنگی، سازمان‏های جوانان، دانشجویان و بانوان، سرای سالمندان، کتابخانه مرکزی، تالار اجتماعات و فروشگاه‏های مواد گوشتی طبق شرع یهود در مناطق و شهرهای یهودی‏ نشین می‏ باشد. اطلاع‏ رسانی و نشر آثار فرهنگ یهودی به صورت کتب و نشریات متعدد با افت و خیز، همواره جریان داشته و پس از انقلاب علاوه بر بولتن‏های داخلی دوره‏ ای، نشریه «تموز» ( تا سال ۱۳۶۸) و ماهنامه «افق بینا» (ارگان انجمن کلیمیان از سال ۱۳۷۸) عهده‏ دار این امر بوده‏ اند. کلیمیان تهران، فعالیت‌های ورزشی خود را در قالب باشگاه ورزشی«گیبور» انجام می‌دهند . این باشگاه متولی کلاسهای ورزشی و مسابقات داخلی و نیز مسابقات بین اقلیت‌های مذهبی بوده و از همکاری مربیان کلیمی و غیر کلیمی بهره می‌برد. سازمان بانوان یهود نیز در زمینه ورزش بانوان با این باشگاه همکاری دارد. کانون خیرخواه از دیگر نهادهای خیریه جامعه کلیمی است که مهمترین فعالیت آن، اداره بیمارستان دکتر سپیر در جنوب شهر تهران است که به ارائه خدمات به کلیه شهروندان مشغول است. هزینه اداره این بیمارستان عمدتا توسط خیرین کلیمی تامین می‌شود.
کلیمیان تهران، مدارس متعددی از گذشته احداث و بهره برداری نموده‌اند که در سالهای اخیر به علت کاهش جمعیت و نیز پراکندگی دانش‌آموزان کلیمی در سایر مدارس عام، تعدادی از این مدارس در اختیار آموزش و پرورش و دانش آموزان مسلمان قرار گرفته‌اند. در حال حاضر پنج مدرسه اختصاصی آموزش کلیمیان در تهران فعال هستند.

چکیده مبانی اعتقادی دین یهود

سیزده اصول ایمان یهود

۱-خداوند متبارک، موجود (حاضر) و ناظر است.
۲-او واحد و یکتاست.
۳-او جسم ندارد و شباهتی هم به جسم ندارد.
۴-او مُقدم بر هر موجود قدیمی ‌‌در جهان است.
۵-عبادت موجودی به غیر از او جایز نیست.
۶-او از نیت و افکار انسانها آگاه است.
۷-نبوت حضرت موسی سرور ما حقیقت دارد.
۸-حضرت موسی به لحاظ نبوت از دیگر انبیای بنی‌‌اسرائیل برتر است.
۹-تورات مقدس از آسمان (ازجانب خداوند) وحی شده است.
۱۰-تورات در هیچ زمانی تغییر نیافته و نخواهد یافت.
۱۱-خداوند، شریران را مجازات خواهد کرد و پاداش و اجر نیکوکاران را خواهد پرداخت.
۱۲-ماشیح پادشاه(منجی جهان)خواهد آمد.
۱۳- مردگان در آینده زنده خواهند شد.

گزیده ای از ده فرمان اصلی تورات مقدس

۱من خداوند خالق تو هستم که تو را از اسارت و بندگی مصر آزاد ساختم.
۲-تو را معبود دیگری جز من نباشد. هیچ تصویری از آنچه درآسمان و یا بر روی زمین و یا در آب است، نساز و آنها را پرستش ننما.
۳-نام خدای خالقت را بیهوده بر زبان نیاور (از آن سوءاستفاده نکن).
۴-روز شنبه را به یاد داشته باش تا آن را مقدس بداری.
۵-پدر و مادرت را احترام بگذار…
۶-قتل نکن.
۷-زنا نکن.
۸-دزدی نکن.
۹-در مورد همنوعت شهادت دروغ نده.
۱۰-چشم طمع به مال و ناموس دیگران نداشته باش …۷ دیدگاه نوشته شده است!

نظر بدهید!
  1. معصومه می‌گه:

    ببخشید من خیلی علاقمند به فرهنگ و خط عبری هستم ایا کلاس های اموزشی ندارین

  2. ایلیا می‌گه:

    با سلام. چه جوری میتونم سری کامل کتاب تلمود رو تهیه کنم، به زبان عبری یا فارسی یا هر زبان زنده دنیا؟ از نوجوانی علاقه زیادی به فرهنگ یهود و کتابهای مقدس اون دارم، بیست ساله با توراه انس دارم و اکثرا همراهمه. حالا میخوام تلمود رو هم داشته باشم. لطفا نگید امکانپذیر نیست.

  3. مجتبی می‌گه:

    درخصوص ماشیح پادشاه توضیح بیشتری بدهید آیا او مهدی موعود نیست؟

نام شما: (لازم)

ایمیل شما: (لازم)

آدرس سایت یا وبلاگ:

متن نظر: